Na úvodní stránku


Závažný nález rezidua pesticidu v černém čaji

dTest

2012-09-17

Zboží

Přečteno: 2502

Komentářů: 0


Analýzy časopisu dTest odhalily rezidua pesticidů v porcovaných černých čajích. V jednom případě došlo k závažnému překročení stanoveného maximálního limitu. Test se zaměřil i na zjištění úrovně kontaminace čajů rakovinotvornými polycyklickými aromatickými uhlovodíky.


Podle zjištění časopisu dTest obsahuje 13 ze 17 testovaných značek černého čaje rezidua pesticidů. Ve výrobku aro / Černý čaj porcovaný (datum minimální trvanlivosti 05 03 2014) byla naměřena nadlimitní hodnota imidaclopridu. „Maximální evropský limit této látky užívané proti hmyzím škůdcům činí 0,05 mg/kg. Naše analýzy odhalily 0,121 mg/kg uvedeného pesticidu. Takový výrobek neměl být vůbec uveden na trh,“ říká šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová. Pesticidy jsou látky, které mají dopady na životní prostředí i lidské zdraví. „Při dlouhodobém vystavení lidského organismu i nízkým dávkám těchto látek hrozí narušení imunity, alergie, vývojové vady či rakovina,“ dodává Rozová.

Test sledoval 256 druhů pesticidů, které se potenciálně mohou omega replica v čajích vyskytovat. „Naměřené hodnoty u většiny testovaných výrobků se pohybovaly pod stanovenými maximálními limity. Některé z čajů ovšem obsahovaly „koktejl“ reziduí pesticidů. Například. v čaji Teekane Ranní šálek (datum minimální trvanlivosti 02/11/2015) jsme jich nalezli sedm, z toho insekticid acephate se již blížil maximálnímu limitu,“ shrnuje Rozová.

Test se dále zaměřil na obsah 8 polycyklických aromatických uhlovodíků, které mají prokazatelné karcinogenní účinky. „Jedná se o látky, které se mohou ve fermentovaném černém čaji vyskytovat, avšak zatím pro ně nejsou stanoveny žádné limity. Jejich zdrojem může být kouř, pokud je při sušení čaje používán přímý ohřev a pokud dojde ke kontaminaci spalinami,“ vysvětluje Rozová. Součet rizikové osmičky se u testovaných čajů pohyboval od 8 (Tesco / Black Tea) do 356 µg/kg (Kaufland Grande / Ceylon).

Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje a vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2008
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je neděle
21.07.2024